Článek

Radovan Hájek potřetí mistrem republiky v trojbandu na závodním stole


Publikoval Administrator 24.04. 2023 20:18:25
Kategorie : Klub Mistrovství České republiky Český trojband

Třiačtyřicetiletý hráč a zároveň předseda Billiard clubu Ostrava Radovan Hájek se o uplynulém víkendu stal potřetí mistrem republiky v trojbandu na závodním stole. Ve finále porazil obrovské překvapení turnaje dvaadvacetiletého Milana Ettela hrajícího v barvách BC Hradce Králové. Milan na svém spanilé cestě turnajem postupně porazil nasazenou čtyřku Iva Gazdoše, ve čtvrtfinále dvojku Martin Boháče, v semifinále obhájce titulu Radka Nováka a ve finále byl nesmírně blízko výhře i nad nasazenou trojkou Radovanem Hájkem. Milan totiž ve finále hraném do čtyřiceti bodů vedl již 37:28. Radovan měl ale lepší závěr a finále zvrátil na svou stranu. Během šesti náběhů otočil na konečných 38:40 na 34 náběhů. Radovan Hájek tak dvacet let od zisku svého prvního a pět let od zisku druhého získává třetí republikový titul v této nejprestižnější disciplíně. A to po zásluze. V turnaji neprohrál, odehrál plný počet karambolů a dosáhl na skvělý generální průměr 1,300!Šestnáctka nominovaných hráčů se po sedmi letech sjela od klubu TJ Bižuterie Jablonec nad Nisou bojovat o prestižní v pořadí již 37. trojbandový titul na závodním stole. V sezoně 2015/2016 se v Jablonci nad Nisou se ze zisku mistrovského titulu radoval Ivo Gazdoš. Ve finále porazil Radka Nováka 40:32 na 27 náběhů. 

Formát turnaje byl stejný jako v předešlých čtyřech ročnících. Šestnáctka hráčů byla rozdělena do čtyř skupin po čtyřech. Ve skupinové fázi se hrálo do 35-ti bodů. V KO fázích do 40-ti bodů. Zápasy nebyly omezeny limitem náběhů. Hrálo se na dvou stolech značky Gabriels potažených šedým suknem Royal Pro. Po celý pátek a sobotu se hrály skupinové zápasy. Na neděli byly naplánovány zápasy vyřazovací části.Nasazená jednička, obhájce titulu hráč BC Kladno Radek Novák bojoval o postup do čtvrtfinále ve skupině A. Do turnaj vstoupil výhrou nad svým klubovým kolegou Janem Alešem v poměru 35:22 na 26. Na stejný počet náběhů porazil domácí hráč Jan Hudák hráč BC Řipská Jana Vitouše 35:30. Radek Novák se postupu přiblížil již v pátek odpoledne a to díky výhře nad Janem Hudákem 35:13 na 29 náběhů. V sobotu ráno v zápase poražených hráčů porazil Jan Aleš Jana Vitouše 35:18 na 38 náběhů. Radek Novák svůj postup do čtvrtfinále stvrdil výhrou nad Vitoušem 35:20 na 26 náběhů. S GP 1,296 byl do KO fáze nasazen jako jednička. Poslední zápas skupiny mezi Hudákem a Alešem byl přímým soubojem o postup do finálového dne. Průměrově na to byl lépe Aleš a tak mu stačila i případná remíza. Úvod zápasu měl lepší domácí hráč. Po 16. náběhu se ujal vedení 11:21. O šest náběhů později, ale bylo vše jinak. Zatímco Hudák nebodoval, tak Aleš zahrál 17 bodů a otočil na 28:21. Hudákova mizérie nebrala konce. Za dlouhých 16 náběhů zahrál pouze jeden bod. Aleš zvítězil 35:26 na 34 náběhů. Ve skupině B se udály zajímavé výsledky. Postaral se o ně hráč BC Kladna Marek Váša. Marek, hrající na turnaji coby třetí náhradník, si hned v úvodním zápase vyšlápl na Martina Boháče. Marek zahrál čtyřikrát čtyři. Martin sice zahájil sérií 5, ale od té doby nenašel svůj obvyklý rytmus a pohodu. 35:32 na 37 náběhů pro Vášu. Sérii 10 zahrál Adam Kozák ve 4. náběhu v úvodním zápase turnaje proti Pavlovi Škopovi. Vše tak napovídalo, že skvělá forma Adama z Turecka je i v Jablonci. Pak ale přišla velká mizérie. Adam se zbytkem zápasu protrápil. Nakonec ve 37. náběhu dohrál sérií 5. Pavel Škop se v zápase nechytil vůbec, zahrál pouze 18 bodů. Adam si boj o postup zkomplikoval v odpoledním zápase proti Vášovi. Jak prohlásil Marek, tak své soupeře se mu dařilo stahovat na svoji úroveň a dokonale je trestat. Adama porazil 35:25 na 40 náběhů a se čtyřmi body si v podstatě zajistil postup do čtvrtfinále. O druhé postupové místo tedy svedli boj Martin Boháč a Adam Kozák. 

V sobotu ráno se v jabloneckém kulečníku psala historie českého kulečníku. Úvod zápasu Martina s Pavlem o zápasu do historie nic nenapovídal. Po 5. náběhu vedl Martin 6:3. O tři náběhy a nějakých 21 minut bylo vše jinak. Martin se dostal do neuvěřitelného laufu. Série 16, jen těsně minutá 17 kvarta. Nový český rekord. Na turnaji MČR nikdo vyšší sérii nezahrál a překonal tak dosavadní rekordní sérii 15 v držení Hájka a Gazdoše. Jde se na pauzu. Martin nekompromisně řeší obtížnou kvartu. A jede dál. Zahrává 9, desátou míjí o kousíček. V osmém náběhu jde ke stolu. Chybí mu 4 body do požadovaného limitu 35-ti bodů. Jedna, druhá. Třetí je obtížná, kdy hledá červenou v prostoru. Trefuje s přehledem. Poslední hraje těžkou malou kvartu ve třetině. Z posledního mantinelu se již koule rozbaluje do prostoru, ale trojku lehce lízne. 35 na 8 náběhů! Jednotlivý průměr 4,375! Zápis do historie. Martin se tímto výkonem řadí mezi úzkou plejádu světových hráčů, kterým se povedlo zahrát zápas s průměrem 4+. Dosavadním nejlepším českým výkonem bylo 40 na 12 v podání Mirka Bači (3,333). Martin si vylepšil osobák - v roce 2018 zahrál na MČR 35 na 12 (2,916). Totální soustředění, tunel. Neskutečný výkon!

Záznam zápasu

Martinův boj o postup mezi osm nejlepších ale pokračoval. V cestě mu stál týmový kolega Adam Kozák. A Martin nemá na Adama na MČR dobré vzpomínky. Loni ho Adam vyřadil ve čtvrtfinále. Tentokrát nic nenapovídalo, že by Martin mohl s Adamem prohrát. V 6. náběhu vytáhl sérii 13 a vedl 6:20. Martin posléze navýšil vedení na 6:24. Adam se ale nevzdal. Po sobě jdoucími sériemi 7-4-2 snížil na 19:26 a rázem bylo zaděláno na drama. Poté ještě zahrál trojku a po 14. náběhu prohrával již pouze o 5 bodů 22:27. Nervozní závěr ale nakonec přinesl vítězství Martina. 35:28 na 22 náběhů. Pro Adama to znamenalo konec v turnaji a jistě i velké zklamání. V posledních dvou ročnících se totiž Adam probojoval mezi nejlepší čtyři. Skupinu vyhrál Marek Váša. Pavla Škopa v závěrečném zápase porazil 35:27 na 37 náběhů. V úvodních zápasech skupiny C zvítězili papíroví favorité. Prostějovský Zdeněk Galíček porazil domácího Janise Ziogase 35:26 na 31 náběhů a Hájek v zápase ostravských hráčů porazil Dvořáčka 35:25 na 33 náběhů. V zápase vítězů v pátek večer kraloval Hájek. Galíčka porazil 35:22 na 25 náběhů. Další vývoj skupiny byl ovlivněn odstoupením Jana Dvořáčka. Ten musel z velmi závažných rodinných důvodů z Jablonce v pátek večer odcestovat. Jeho zbylé dva zápasy tak byly skrečovány ve prospěch soupeřů Galíčka a Ziogase. Janis Ziogas tak věděl, že pokud chce pomýšlet na postup, tak musí porazit Hájka. Jediný sobotní zápas skupiny C, ale jasně ovládl Radovan Hájek. Ziogase porazil 35:12 na 23 náběhů. Radek dosáhl nakonec na úplně shodný GP jako Radek Novák. O nasazení do KO rozhodla až druhá nejvyšší série, kterou měl Hájek horší. 6 v podání Nováka, 5 v podání Hájka. Ve skupině D do turnaje vtrhnul s dvou průměrovou partí Ivo Gazdoš. Pavla Domanského porazil 35:20 na 17. Ivoš letos v jabloneckém klubu vyhrál 3. Velkou cenu - finále 35 na 15 a také zde naposled vybojoval republikový titul v této disciplíně. A Ivoš jistě neměl žádný jiný záměr, než svoji sbírku čtyř dosavadních titulů v 3B na ZS rozšířit. Zápas na vedlejším stole mezi hráčem TJ Sokola Žižkov Marcela Dirna a hráčem BC Hradce Králové skončil remízou 35:35 na 44 náběhů. Milan zremizoval dvěma body. V pátek večer se odehrál zápas mezi Gazdošem a Dirnem. Ostravský hráč v závěru rozhodl zápas sériemi 5 a 4 a zvítězil 35:28 na 38. V sobotu se nejprve povedlo Milanovi Ettelovi porazit Pavla Domanského a to 35:23 na 37 náběhů. Pavel byl tak mimo ze hry o postup. A ze hry o postup Milan vyřadil také Marcela Dirna. Překvapivě totiž porazil Iva Gazdoše. 35:23 na 29 náběhů. Milan se tak s pěti body stal překvapivým vítězem skupiny D. Ze druhého místa postoupil Ivo Gazdoš. V posledním zápase sobotního dne sehrál Pavel Domanský s Marcelem Dirnem remízu na 47 náběhů. Marcel tak skončil v konečném součtu před Pavlem na třetím místě. V průběhu sobotního odpoledne také došlo k vyhlášení medailistů seriálu Velkých cen a dlouhodobých celostátních soutěží v trojbandu čtyřčlenných družstev.

Připomeňme, že seriál Velkých cen vyhrál Radek Novák před Ivo Gazdošem a Janem Alešem.

Letošní napínavou Extraligu trojbandu vyhrál tým BC Vítkov-Sokol Žižkov o bod před BC Kladnem. Třetí stejně jako loni skončila BC Ostrava se ztrátou dvou bodů na první příčku. Ostravští zahráli z celého sezony vynikající generální průměr drusžtva 1,016!Nedělní finálový den měl na programu čtyři kola. A hned úvodní čtvrtfinálové kolo přineslo velké překvapení. 

Milan Ettel se sobotní výhrou nad Gazdošem výborně naladil. Na hvězdu soboty Martina Boháče se mu povedl úvod zápasu. Zahrál série 7 a dvakrát 5. Po 10. náběhu vedl již 3:18. Martinovi se v zápase vůbec nepovedlo najít svůj rytmus a bojoval o každý bod. Po 21. náběhu se mu povedlo přiblížit na rozdíl osmi bodů. Prohrával 17:25. Když ale Martin začal připisovat body s vyšší pravidelností, tak na to reagoval i Milan. Po 24. náběhu vedl 23:33. Martin se v zápase nedostal blíže než na rozdíl sedmi bodů. Ve 35. náběhu Milan zápas dotáhl do vítězného konce, dohrál třemi body a prvně tak Martina porazil. Pro Martina jistě velké zklamání. Podruhé za sebou, tento nejúspěšnější hráč se ziskem sedmi republikových titulů v této disciplíně, skončil ve čtvrtfinále. Ale jak sám přiznal, tak jeho příprava vlivem nemoci nebyla v posledních týdnech ideální. Turnaj zakončil s GP 1,303. Série 16 a 13, NJP 4,375 byly jasně nejlepšími výkony celého turnaje. 

A nechybělo mnoho a na světě bylo další překvapení. Marek Váša hrál skvělý turnaj. Na Iva Gazdoše nastoupil 13-ti body v prvních pěti nábězích. Ivoš srovnal krok v 17. náběhu. Stav byl 21:21. Oba hráči pak sváděli vyrovnanou bitvu. Ve 39. náběhu srovnal Marek Váša na 38:38. Ve 40. náběhu oba hráči vynechali. Ve 41. náběhu Marek hraje hratelnou pozici. S hrozící tuží si neporadí. I když nakonec díky přikopnutí stkr nebyl pouze o kousek. Horší pro Marka je fakt, že Ivošovi nechává zadanou pozici. Ivoš se nemýlí a zápas dohrává. Velká škoda pro Marka. Byl velice blízko své první republikové medaili z MČR 3B ZS. Ještě větší drama přineslo druhé kolo čtvrtfinále. Zápas klubových kolegů Jana Aleše a Radka  Nováka přineslo super dramatický závěr. Honza nedal celkem 4x poslední bod. Radek hrající se žloutou koulí nedal poslední celkem 2x. Nakonec ho trefil jako první a to ve 43. náběhu. Pro Honzu hodně krutý konec turnaje. 

Nejlepší výkon ve čtvrtfinále předvedl Radovan Hájek. Na Zdeňka Galíčka nastoupil ve velkém stylu. 11 na 4. 19 na 7. 26 na 11. 33 na 16. Zdeněk hrál okolo jedna průměr a tedy záhy prohrával o 15 bodů. Radek zápas dohrál ve 24. náběhu. Zděněk zahrál 27 bodů. 

 

Po druhé nedělní hodině se zahájily semifinálové zápasy. Obhájce titulu Radek Novák hrál s Milanem Ettelem. Ivo Gazdoš s klubovým a týmovým kolegou Radovanem Hájkem. 

Prvně zmíněný zápas byl nesmírně vyrovnaný. Dospěl až do stavu 36:36 po 38. náběhu. Radek nechal Milanovi otevřenou pozici. A toho hráč z Hradce Králové dokonale využil. Třetím strkem zahrál obtížný buzar. A navíc s velkou odměnou v podobě obrácené kvarty. Tu Milan nekompromisně trefuje a posílá soupeře do složité situace. Čtyři body na remízu je složitý úkol. Radek zahrává zahajovací strk. Poté mu sice na stole stojí obrácená kvarta. Musí jí však více do dvojky. A to mělo za důsledek, že o kousek netrefil trojku, která nebyla úplně v ideálním místě v rohu. Milan tak vyřazuje dva poslední republikové šampiony. 

Úvod druhého zápasu je vyrovnaný. 17:17 po 18. náběhu. Ivoš se poté ale dostane do vyššího vedení. Po 24. náběhu je stav 27:18. Na ideální moment si Radek schvola svoji nejvyšší sérii v turnaji. Devítkou srovnává na 27:27. Závěr je tedy stejně dramatický jako na vedlejším stole. Radek se dostane do vedení 34:38. Ivoš se ale ve 34. náběhu přibližuje na 37:38. Radek ale již další drama nepřipouští a zápas dvěma body dohrává. Dotáhne Milan Ettel spanilou jízdu průběhem 37. MČR v trojbandu na závodním stole k senzačnímu mistrovskému titulu? A nebo si Radovan Hájek připíše svůj třetí mistrovský titul v této disciplíně a to v podstatě na den přesně po pěti letech po zisku toho posledního? Úvod finálového zápasu, které na Youtube sledovalo až na osm desítek sledujících, toho moc nenapověděl. Radek se sice dostal díky sérii 6 do vedení 12:18. Milan ale ihned kontroval sérií 7. Do pauzy se šlo po 16. náběhu za stavu 19:20 pro ostravského hráče. Oba hráči hojně bodovali po pauze. Více však Milan. Po sobě zahrál 3-5-2, zatímco Radek zahrál 5 bodů. Milan tak vedl 29:25. A své vedení navýšil. Radek totiž za osm náběhů zahrál pouze jeden bod. Milan přidal dalších 6, stav 35:26 a schylovalo se k provotřídní senzaci. Ve 28. náběhu náběhu Milan zahrává další 2 body, mezinárodní rozhodčí Jiří Dostál hlásí poslední tři body. Milan míjí, ale stále drží vysoké vedení o 9 bodů. O náběh později Milan velmi dobře zahrává skládačku mezi krátkými mantinely. O kousek ale mijí. Radek z nabídnuté šance vytěží dva body. Milan obtížnou pozici nedává. Na stole ale stojí šance pro buzar. Sice pětimantinelový, ale dobře postavený. Radek trefuje. Pozice nekončí ideálně. Ale do tempa zahrává třímantinelový strk. A tady se začíná finále otáčet. Radek přidává další tři body, snižuje na 37:35. Těžko mohla pozice na stole dopadnout pro Milana hůře. Nedává. Radek má dobrou šanci. Špatně trefuje druhou kouli. Milan ve 32. náběhu nedává strk na rozbalení. Radek ale malou kvartu míjí. Milan dostává velkou šanci. Strk trefuje. Na stole mu stojí obrácená kvarta. Ale z kategorie obtížných. Milan hraje hodně do koule, silně. Tuž. Ale koule odskočí s plnou falší na mantinel a blíží se rohu. O kousek červenou míjí. Radek hraje strk dlouhý-dlouhý-krátký ve třetině. S velkým štěstím strk trefuje. Tužovou obrácenou kvartu se štěstím vyřeší. Třetí bod ale nepřidává. Milan dostává další velkou šanci. O kousek míjí. Radkovi na stole nechává jednoduchý buzar, který Radek trefuje. Poté zahrává strk dlouhý-dlouhý-krátký a navíc s bonusem. Na stole si postavil obrácenou kvartu. Drama je u konce. Radek s přehledem zahrává a dokonale vývoj finálového zápasu otáčí.Krásné vyvrcholení tak měl 37. ročník republikového šampionátu v trojbandu na závodním stole. Milan byl tak neuvěřitelně blízko korunovace na mistrovský trůn v královské disciplíně karambolového kulečníku. Odehrál svůj vůbec nejlepší turnaj kariéry s generálním průměrem těsně nad jedna. V turnaji porazil tři favority na zisk mistrovského titulu. A ve dvaadvaceti letech by se stal jedním z nejmladších vítězů MČR v této disciplíně. Často rozhodují detaily, milimetry. A ty Milanovi chyběly v závěru finálového zápasu. Nicméně Milanovi patří obrovská gratulace k jeho dosaženému výkonu. Jen tak dál. 

Kombinace úřadování, funkcionaření v čele dnes největšího karambolového klubu v republice a hry na nejvyšší úrovni nejen, že není obvyklá, ale je vůbec únosná? Radovan Hájek ukázal, že je. Posledních šest, sedm let je nejen ve znamení jeho velkých sportovních úspěchů, ale také ve znamení stovek a stovek hodin, kdy se v Ostravě snažil karambol konsolidovat a vytvořit zázemí na úrovni. Povedlo se mu to. Radek zaslouží obrovské uznání a tento titul je více než zasloužený. 

Radek si tak vybojoval právo účasti na nejbližším mistrovství světa, které je na programu zkraje září v turecké Ankaře. Plus na nejbližším mistrovství Evropy. Termín a místo konání zatím není znám. Závěrem patří velké poděkování sponzorům, celému organizačnímu týmu jabloneckého klubu včele s Láďou Poláčkem a Petrem Bušanským za uspořádání tohoto turnaje. Výsledky zápasů turnaje

Livescore zápasů

Konečné pořadí

Záznamy zápasů

Fotogalerie vyhlášení VC + Extraligy

Fotogalerie turnaje

 

 Twitter
Youtube
Následující zápasy
Kalendář utkání
<<Červenec 2024>>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
DNES
Kompletní kalendář
Komentáře k zápasům
13. 4. 2024 11 hod.
Ústí n/L C vs. Žižkov C
publikoval Martin Daněk

06. 4. 2024 11 hod.
Žižkov D vs. Ústí n/L E
publikoval Martin Daněk

02. 4. 2024 17 hod.
Žižkov 3B MS vs. TJ Sokol Plzeň 3B MS
publikoval Administrator

30. 3. 2024 13 hod.
Žižkov C vs. 1.KK Chomutov
publikoval Administrator

Rozpis soudcování
Profily hráčů
Nejnovější videa
Sponzoři
Vyhledávání
Anketa
Kde hrajete karambol Vy?
V závodní herně, Ve veřejné herně, V hospodě, Nikde